CYBATHLON – nowa era sportu

CYBATHLON – nowa era sportu

 

W dniu 08.10.2016 w Zurychu w SWISS Arena odbyły się pierwsze na świecie zawody dla osób niepełnosprawnych wspomaganych inżynieryjnie – Cybathlon, czyli swojego rodzaju Igrzyska Olimpijskie dla osób sparaliżowanych lub z bionicznymi protezami.

Zawody te różnią się od dotychczasowych zmagań zawodników niepełnosprawnych, którzy występują na paraolimpiadach tym, że dozwolone jest użycie technologii wspomagającej ruchy sparaliżowanych kończyn lub zaawansowane bioniczne protezy. dsc_0450Jak podkreśla organizator są to zawody dla niepełnosprawnych korzystających z zaawansowanych technologii wspomagających, które zostały wcześniej wykluczone z Igrzysk Paraolimpijskich: „Poprzez to wydarzenie chcemy publicznie pozbyć się granic między pacjentami, społeczeństwem i najnowszymi technologiami”. Innymi słowami dozwolony jest doping technologiczny.

 

dsc_0483

Na wydarzeniu tym byli obecni prof. dr hab. Włodzimierz Erdmann i dr Piotr Aschenbrenner.

„To jest wydarzenie na miarę pierwszych Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich i trzeba tu być, bo właśnie się tworzy historia, nowy rozdział w sporcie” stwierdził prof Erdmann.

Zawody były poprzedzone przez sympozjum, na którym zaprezentowano najnowsze światowe rozwiązania we wspomaganiu bionicznym.

 

Na pierwszych w historii zawodach odbyło się 6 konkurencji:

  • Brain-Computer Interface Race
  • Functional Electrical Stimulation (FES) Bike Race
  • Powered Arm Prosthesis Race
  • Powered Leg Prosthesis Race
  • Powered Exoskeleton Race
  • Powered Wheelchair Race