oxycon

OXYCON


 

 

W największej kabinie znajdują się dwa ergospirometry firmy Jaeger – stacjonarny Oxycon Pro oraz mobilny Oxycon Mobile. Analizatory gazów wydechowych służą do badań wysiłkowych, zwłaszcza w dyscyplinach wytrzymałościowych, takich jak: bieganie, kolarstwo, wioślarstwo, triathlon. Urządzenie dokonuje za pomocą precyzyjnych analizatorów O2 i CO2 analizy każdego oddechu (Breath-by-Breath – 3B), dzięki czemu możliwe są dokładna ocena czynnościowa układu sercowo-naczyniowego i płucnego, wiarygodne i powtarzalne wyniki pomiarów w szerokim zakresie wentylacji. Podstawowe parametry ustalane podczas takiego badania to:

  • maksymalny pułap tlenowy VO2 max,
  • szczytowe pochłanianie tlenu (VO2peak),
  • wysiłkowa odpowiedź wentylacyjna (VE/VCO2slope),
  • wskaźnik wymiany oddechowej podczas wysiłku (RER = VCO2/VO2); parametr użyteczny w ocenie stopnia wykorzystania przemian beztlenowych podczas wysiłku,
  • wyznaczenie pułapu tlenowego.

Laboratorium_Wysilku_Fizycznego_fot_Beata_Zarach_1614.JPG

    Zawodnicy do badań wydolnościowych mają do dyspozycji bieżnię h/p/cosmos/saturn z regulacją prędkości w zakresie 0-40 km/h i nachylenia 0-25%. Na bieżni możliwy jest bieg oraz jazda na rowerze czy wózku inwalidzkim. Ponadto w laboratorium znajdują się ergometry – rowerowy, wioślarski, kajakowy.

Laboratorium_Wysilku_Fizycznego_fot_Beata_Zarach_1617.JPG

unia